Czy inteligentny dom to pomysł dla każdego?

Jeszcze kilkanaście lat temu rozwiązania takie, jak automatycznie włączające się światło, ogrzewanie czy muzyka pojawiały się prawie wyłącznie w wysokiej klasy hotelach. Korzystanie z nich przez prywatnych właścicieli domów ograniczało się w zasadzie do osób bardzo zamożnych, w dodatku przy tym zainteresowanych nowinkami technologicznymi. Dzisiaj inteligentne domy to propozycja, która pozostaje w zasięgu większości z nas. Ale czy warto z niej korzystać?

Zalety wdrożenia inteligentnych systemów domowych

Decydując się na złożony, wieloetapowy projekt inteligentnego domu, mieszkańcy oczekują od niego przede wszystkim jednego – wyższego poziomu komfortu przebywania w przestrzeni domowej przy mniejszym nakładzie wysiłku. Stąd właśnie bierze się popularność pomysłów takich, jak sterowane głosowo włączniki światła czy programowalny pod każdym względem sterownik do pompy CO, którym będziemy zarządzać za pomocą telefonu, nawet znajdując się 200 kilometrów od domu. System inteligentnego domu kojarzy się przede wszystkim z luksusem i wysokim poziomem kontroli nad bardzo zaawansowaną technologią, która została skonstruowana, by spełniać każdą naszą zachciankę. Ale takie rozwiązanie pomaga także znacząco podnieść bezpieczeństwo mieszkańców, co bywa głównym powodem, dla którego sprzedaż tego typu systemów z roku na rok wzrasta na terenie kraju.

Motywacja mieszkańców – klucz do dobrej decyzji

Na odbywających się regularnie targach wyposażenia wnętrz czy nowych technologii bez problemu można obecnie odnaleźć showroom, w którym zobaczymy na własne oczy, jakie horyzonty otworzy przed nami zautomatyzowany, inteligentny dom. W takich okolicznościach nietrudno dać się ponieść emocjom, podpisując na miejscu umowę o wdrożenie systemu, za którą przyjdzie nam słono zapłacić. Dlatego tak ważne jest, by poświęcić nieco czasu na własne poszukiwania, które przygotują nas do podjęcia racjonalnych decyzji. Warto podkreślić, że najistotniejsze będą tu nie tyle informacje o dostępnych na rynku urządzeniach i technologiach, co precyzyjne i uczciwe zadanie sobie pytań o to, czego właściwie oczekujemy od inteligentnego domu. Czy na pewno przyda nam się muzyka lub telewizja, którą włączymy gestem, a może wystarczy zwykły pilot? Czy potrzebujemy różnych odcieni światła o różnych porach dnia, czy też mamy jeden ulubiony? To tylko przykłady pytań, które pozwolą nam zdecydować, co w tym projekcie jest naszym marzeniem, a co stanowi skutek ulegania skutecznej reklamie.