Jak zmniejszyć koszty korzystania z domu? Wybierz inteligentny system BMS!

Utrzymanie domu może być związane ze sporymi wydatkami – ogrzewanie, oświetlenie oraz inne urządzenia elektryczne wymagają stałych, niekiedy bardzo wysokich kosztów, by cieszyć się właściwym komfortem. Czy można w jakiś sposób zredukować te wydatki? Tak, doskonałym wyborem jest nowoczesny system BMS.

BMS, czyli system inteligentnego budynku

BMS (ang. Building Management System), czyli system zarządzania budynkiem albo automatyka budynkowa jest rodzajem systemu odpowiadające za zarządzaniem instalacjami i urządzeniami w budynku. Zarządzanie może odbywać się ręcznie, za pośrednictwem pilotów, aplikacji, ale również można ustalać różne harmonogramy pracy systemu lub korzystać z czujników, które sterują nim automatycznie. Systemy BMS mają obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Używane są nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, między innymi w biurach, zakładach przemysłowych, galeriach handlowych, ale również sprawdzają się obiektach mieszkalnych – domach jednorodzinnych i mieszkaniach.

Inteligentny dom – czyli jaki?

Zastosowanie systemu inteligentnego domu daje szerokie możliwości, dlatego można dostosować go indywidualnie do swoich wymagań. Nowoczesne systemy dają naprawdę szerokie możliwości. W obiektach mieszkalnych systemy BMS służą do zarządzania instalacjami i urządzeniami, które odpowiadają za właściwe działanie budynku zgodnie z zapotrzebowaniem mieszkańców. Dzięki temu inteligentny dom np Salus Smart Home może stworzyć przestrzeń zapewniającą wiele korzyści – od większego komfortu, poprzez oszczędność pieniędzy, a skończywszy na lepszym poziomie bezpieczeństwa.

System BMS w domu może służyć do zarządzania:

  • ogrzewaniem
  • oświetleniem
  • wentylacją
  • klimatyzacją
  • bramami wjazdowymi i garażowymi
  • osłonami zewnętrznymi i wewnętrznymi
  • nawadnianiem trawnika

Zastosowanie sterowania powyższym obszarami może przynieść duże oszczędności, a tym samym spowodować, że dotychczasowe koszty eksploatacji budynku znacznie się obniżą. Widać to przede wszystkim na przykładzie instalacji grzewczej, która jest głównym kosztem eksploatacji budynku.

Jak wdrożyć system typu inteligentny dom?

Wbrew pozorom inteligentny dom wcale nie jest bardzo kosztowny we wdrożeniu. Nowoczesne systemy nie wymagają nawet stałej instalacji – bazują na łączności przez Wi-Fi, dlatego nie wymagają skomplikowanych, kosztownych prac montażowych. Zarządzanie systemem BMS może odbywać się wtedy także za pomocą komputera – przez przeglądarkę internetową, z użyciem smartfona z dedykowaną aplikacją czy też pilotów zdalnego sterowania.