Materace piankowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Wiele osób zastanawia się, jaki materac wybrać? Jest to kluczowa kwestia dla zdrowego snu i kręgosłupa. Źle dobrany materac może powodować bóle placów, uczucie zmęczenia, mało efektywny sen i wiele innych przykrych dolegliwości. Na rynku wyróżniamy kilka rodzajów materaców:

Materac piankowy – dlaczego warto go wybrać?

Materac tego typu może być wykonany z materiałów naturalnych tj. włókna kokosowe lub z tworzyw syntetycznych np. poliuretanu. Niedrogi, ale z czasem podatny na odkształcenia, szczególnie takie z niższej półki cenowej. Najlepiej, jeśli składa się z kilku warstw pianki o różnych twardościach i sprężystościach. Najnowocześniejszy materac piankowy wykonany będzie z pianki termoaktywnej- dopasowuje się on do kształtu ciała pod wpływem ciepła i ciężaru osoby leżącej. Jednym z powodów dlaczego coraz częściej klienci wybierają materac piankowy jest rozwój technologii to produkcji takiego materaca oraz łatwość jego wyprodukowania co za tym idzie można zakupić materac piankowy w dobrej cenie. Pianka poliuretanowa jest bardzo plastyczna, dzięki temu dostosowuje się do kształtu naszego ciała – wygodniej śpimy. Kolejną zaletą piankowych materacy jest waga – są to wyjątkowo lekkie materace, dzięki temu transport, przemieszczanie jest bardzo łatwo, można zwinąć je w rulon (jeżeli wybierzemy cienki materac).

Materac lateksowy

Stosunkowo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i nie jest podatny na szybkie deformacje w czasie użytkowania. Skutecznie odprowadza ciepło i ma dobrą wentylację. Nie rozwijają się w nim grzyby i bakterie, dlatego jest dobry dla alergików. Ważne żeby dopasować jego grubość do masy ciała użytkownika.

Materac sprężynowy

Jest to klasyczny typ materaca i jedno z najtańszych rozwiązań zaraz obok najsłabszej jakości materaców piankowych. Jest mocny i wytrzymały, ale bardzo słabo dopasowuje się do kształtu ciała i nie zapewnia właściwego ułożenia kręgosłupa. Wskazany raczej do łóżka pojedynczego, gdyż osoba śpiąca obok będzie odczuwała każdy ruch osoby obok.

Materac kieszonkowy

Najtrwalszy, ale również najdroższy. Materac tego typu jest udoskonaloną wersją podstawowego materaca sprężynowego. Każda sprężyna znajduje się w oddzielnej kieszonce. Dzięki czemu każda ze sprężyn pracuje niezależnie od drugiej. Jest cichy, ponieważ sprężyny znajdują się w kieszonkach co zapewnia doskonałe wyciszenie. Jest najlepszym rozwiązaniem spośród dostępnych na rynku produktów.