Obudowa pieca kominkowego – jak wybrać odpowiedni materiał?

Możliwość kupna pieca kominkowego, który zmieści się nawet w niewielkiej przestrzeni, sprawia, że coraz większa liczba właścicieli domów decyduje się na wybór tej formy dodatkowego ogrzewania pomieszczeń. Ich zaletę stanowią chociażby rozsądne ceny, szeroki wybór dostępnych modeli czy fakt, iż będzie można je ustawić w różnych punktach pomieszczenia. Jakie właściwości obudowy pieca należy rozważyć przy okazji jego zakupu?

Piece w obudowie żeliwnej

Firmy produkujące piece kominkowe na drewno oferują potencjalnym klientom modele wykonane z różnego rodzaju materiałów. Najpopularniejsze obecnie są piece żeliwne (również emaliowane), piece stalowe oraz w obudowie kaflowej, przypominające tradycyjne piece, które wiele osób pamięta z wizyt u starszych członków rodziny.

Każda z tych opcji wymaga rozważenia zalet i wad konkretnego materiału. Jeżeli chodzi o żeliwo, niewątpliwe sprawdza się ono w obudowie pieców ze względu na wyjątkowe właściwości w zakresie kumulacji ciepła i powolną jego utratę. Oznacza to jednak, że piecyk żeliwny będzie się również nagrzewał wolniej, niż na przykład stalowy. Ze względu na to, że jego obudowa zatrzyma temperaturę jeszcze przez pewien czas po wygaszeniu ognia, konieczne będzie też zwrócenie uwagi, by do piecyka nie miały bezpośredniego dostępu dzieci i zwierzęta.

Piece w obudowie stalowej i ceramicznej

Z kolei przy kupowaniu piecyka stalowego należy zwrócić szczególną uwagę na to, jaka jest grubość blachy, z której wykonana została obudowa. W przeciwieństwie do żeliwa, stal jest znacznie bardziej podatna na odkształcenia związane z działaniem wysokich temperatur, dlatego po pewnym czasie piecyk stalowy może stracić nieco ze swojego estetycznego charakteru. Piec kominkowy ze stali będzie też dużo lżejszy od analogicznej wielkości żeliwnego odpowiednika, należy więc ustawić go w miejscu, gdzie nie będzie łatwo go wywrócić.

Ceramiczne piece kominkowe na drewno dzielą część swoich zalet z ich większymi, tradycyjnymi odpowiednikami. Ludzie korzystają z właściwości, jakie w kwestii gromadzenie i utrzymywania temperatury wykazuje ceramika, niemal od niepamiętnych czasów. Tu nie zachodzi obawa, że regularne wystawianie kafli na działanie gorąca doprowadzi do jakichkolwiek odkształceń – nawet po wielu latach będą one wciąż wyglądały jak nowe. Z drugiej strony jednak ceramika to materiał, który stosunkowo łatwo uszkodzić przez zarysowanie, ubicie czy odłupanie fragmentu, a wymiana zniszczonej płytki na identyczną może okazać się nieopłacalna.